Геннадий Друзенко. конституционалист. основатель первого добровольческого госпиталя им. Пирогова ещё в 14 и до сейчас.
его анализ "плана". который бы я не называл анализом, но скорее криком отчаяния.
оригинал на украинском. перевод на русский от машины гугл.
:-)
Спойлер
Gennadiy Druzenko
27m ·ПЛАН СПРАВЖНЬОЇ ПЕРЕМОГИ
Оскільки "План перемоги" Президента – це його бачення, як Захід має врятувати Україну від росії, я його не коментуватиму. На жаль, Президент спробував сформулювати для наших західних партнерів, чого він від них хоче, і попередити, що "свято місце не буває порожнім" – якщо Захід не готовий захистити Україну, її ресурси дістануться московії.
Я в корні не згодний з такою десубʼєктивізацією українців, які одинадцятий рік несуть основний тягар російсько-української війни. У цей важкий (а можливо й поворотний) момент української історії хотілося б почути звернення глави держави насамперед до своїх співгромадян. В якому б він чітко сформулював цілі війни, ціну, яку пропонує власному народу заплатити за досягнення цих цілей, часові рамки, в яких ці цілі мають бути досягнені, та чим влада готова віддячити власному народу за його подвиг.
По суті, хотілося б, аби глава держави запропонував українцям новий суспільний договір, який би відновив солідарність між можновладцями, які ухвалюють рішення та розподіляють ресурси, та посполитими, які платять за виконання цих рішень, подеколи власним здоровʼям та життям, та ці ресурси генерують і віддають.
Насамперед я хотів би почути від Президента, за яку Україну ми воюємо. Бо майбутнє точно вимірюється не територією країни, а якістю життя її громадян. Я хотів би почути, що – окрім "гробових" – держава запропонує дітям та вдовам загиблих. Чи і надалі вона наполягатиме на рівності політичних прав тих, хто гарував останні роки на фронті, і тих, хто провів їх на чужині. Як ми збираємось викараскуватись з нашої демографічної ями? Що держава планує зробити, аби українські університети нарешті потрапили до Top-100 бодай Європи, якщо не світу? Чи охорона здоровʼя в Україні і надалі непублічно, але певно сповідуватиме принцип "Плати або помри"? Чи в Україні, за яку ми воюємо, посадовці навіть середньої ланки і надалі будуть значно багатшими за бізнесменів середньої руки? Чи впливова тіньова держава, для демонтажу якої українці і обрали Зеленського у 2019 році, і надалі ховатиметься за лаштунками конституції, яка наївно декларує правовладдя в країні, де все вирішують особисті стосунки та наближеність до влади?
Без відповіді на ці та інші засадничі питання все важче вірити в "План перемоги", який не про нас і не для нас. Мовляв, якщо Захід цікавлять природні багатства України – нехай він захистить нас від орди. Зброя та гроші без людей та мотивації не працюють. Доведено американцями у Вʼєтнамі, Іраку, Афганістані тощо. А мотивація зʼявляється, коли розумієш, що воюєш не тільки і не стільки за квадратні кілометри (чи кордони), а за майбутнє, в якому держава, яку ти захистив, стане справді твоєю. З мачухи перетвориться на матір. Захищатиме і піклуватиметься про своїх громадян, а не тільки згадуватиме про них, коли треба йти на війну чи платити податки...
На жаль, вчора ми не почули від Президента не те, що відповідей на ці болючі, але вкрай актуальні для кожного українця запитання, – ми не почули навіть самих запитань. Таке враження, що Верховголовкома більше цікавить допомога від наших партнерів, аніж стан справ у власній країні та виклики, які постають перед її громадянами.
Самими нагадуваннями про жахи Бучі та Маріуполя вже важко когось мобілізувати. Аби вистояти в найтемніші часи, президентові потрібно розповісти українцям про омріяну Україну, за яку хочеться вбивати і вмирати. В якій не буде клептоманів МСЕК-івців та інвалідів-прокурорів. В якій не бусіфікуватимуть громадян, а громадяни не атакуватимуть і не принижуватимуть працівників ТЦК. В словниках якої навпроти слоів "рішала" та "корупція"стоятиме примітка "застаріле", а навпроти "держслужбовець", «вчитель», «лікар», «поліцейський» – "гонорове".
Справжнім переможцем у цій війні стане той, хто запалить український народ мрією про майбутнє. Якому народ повірить, що для нього чи неї ця мрія не передвиборче гасло, а справжній сенс життя. Який згуртує та мобілізує народ заради втілення цієї мрії.
А поки такого лідера не видно, залишається апелювати до партнерів і сподіватись, що вони врятують Україну. І називати це «Планом перемоги»...============перевод на русский===================
Геннадий Друзенко
32m ·
ПЛАН НАСТОЯЩЕЙ ПОБЕДЫ
Поскольку "План победы" Президента – это его видение, как Запад должен спасти Украину от России, я его не буду комментировать. К сожалению, Президент попытался сформулировать для наших западных партнеров, чего он от них хочет, и предупредить, что "святое место не бывает пусто" – если Запад не готов защитить Украину, ее ресурсы достанутся московии.
Я в корне не согласен с такой десубъективизацией украинцев, которые одиннадцатый год несут основную тяжесть российско-украинской войны. В этот трудный (а возможно и поворотный) момент украинской истории хотелось бы услышать обращение главы государства, прежде всего, к своим согражданам. В каком бы он четко сформулировал целые войны, цену, которую предлагает собственному народу заплатить за достижение этих целей, временные рамки, в которых эти цели должны быть достигнуты, и чем власть готова отблагодарить собственный народ за его подвиг.
По сути, хотелось бы, чтобы глава государства предложил украинцам новый общественный договор, который восстановил бы солидарность между власть имущие, которые принимают решения и распределяют ресурсы, и посполитыми, которые платят за выполнение этих решений, иногда собственным здоровьем и жизнью, и эти ресурсы генерируют и отдают.
Прежде всего, я хотел бы услышать от Президента, за которую Украину мы воюем. Ибо будущее точно измеряется не территорией страны, а качеством жизни граждан. Я хотел бы услышать, что, кроме "гробовых", государство предложит детям и вдовам погибших. Или и в дальнейшем она будет настаивать на равенстве политических прав тех, кто закалял последние годы на фронте, и тех, кто провел их на чужбине. Как мы собираемся выкарабкиваться из нашей демографической ямы? Что государство планирует сделать, чтобы украинские университеты наконец-то попали в Top-100 хотя бы Европы, если не мира? Или здравоохранение в Украине и дальше непублично, но вероятно будет исповедовать принцип "Платы или умри"? Или в Украине, за которую мы воюем, чиновники даже среднего звена и дальше будут значительно богаче бизнесменов средней руки? Влиятельно ли теневое государство, для демонтажа которого украинцы и избрали Зеленского в 2019 году, и дальше будет прятаться за кулисами конституции, наивно декларирующей правовластие в стране, где все решают личные отношения и приближенность к власти?
Без ответа на эти и другие основные вопросы все труднее верить в "План победы", который не о нас и не для нас. Мол, если Запад интересуют природные богатства Украины – пусть он защитит нас от орды. Оружие и деньги без людей и мотивации не работают. Доказано американцами во Вьетнаме, Ираке, Афганистане и т.д. А мотивация появляется, когда понимаешь, что воюешь не только и не столько за квадратные километры (или границы), а за будущее, в котором защитенное государство станет действительно твоим. Из мачехи превратится в мать. Будет защищать и заботиться о своих гражданах, а не только вспоминать о них, когда нужно идти на войну или платить налоги...
К сожалению, вчера мы не услышали от Президента не то, что ответы на эти болезненные, но крайне актуальные для каждого украинца вопросы – мы не услышали даже самих вопросов. Такое впечатление, что Верховголовкома больше интересует помощь от наших партнеров, чем состояние дел в собственной стране и вызовы, которые встают перед ее гражданами.
Самыми напоминаниями об ужасах Бучи и Мариуполя уже трудно мобилизовать кого-то. Чтобы выстоять в самые темные времена, президенту нужно рассказать украинцам о вожделенной Украине, за которую хочется убивать и умирать. В которой не будет клептоманов МСЭК-овцев и инвалидов-прокуроров. В которой не будут бусифицировать граждан, а граждане не будут атаковать и не унижать работников ТЦК. В словарях которой напротив слоев "решала" и "коррупция" будет стоять примечание "устаревшее", а напротив "госслужащий", "учитель", "врач", "полицейский" - "почетное".
Настоящим победителем в этой войне станет тот, кто зажжет украинский народ мечтой о будущем. Которому народ поверит, что для него или нее эта мечта не предвыборный лозунг, а настоящий смысл жизни. Который сплотит и мобилизует народ ради воплощения этой мечты.
А пока такого лидера не видно, остается апеллировать к партнерам и надеяться, что они спасут Украину. И называть это «Планом победы»...